top of page

Ağrısız mamografi mümkün mü?

Mamografi, meme kanserinin saptanmasında en etkili yöntemlerden birisidir. Günümüzde, meme kanserine bağlı ölümlerin azalmasının ve meme kanserinin kadınların artık korkmadığı bir hastalık haline gelmesinin en önemli nedenlerinden birisi mamografi taramalarıdır. Bu taramalar sayesinde, meme kanserlerinin çok büyük kısmı erken evrede saptanabilmekte ve kolayca tedavi edilebilmektedir.

Mamografi çekimi sırasında memenin bir miktar sıkıştırılması gerekir. Bunun amacı, memeyi sabit tutabilmek ve böylece görüntünün bulanılaşmasını engellemek, ve meme kalınlığını eşitleyerek memenin tüm alanlarından kaliteli bir görüntü elde edebilmektir. Ancak, sıkıştırma sırasında bazı kadınlarda ağrı olabilir. Bu ağrıyı tamamen ortadan kaldıramasak da bazı pratik tedbirlerle büyük ölçüde azaltabilmemiz mümkündür.

1. Mamografi çekimini adetten sonraki 2 hafta içinde yapın. Çünkü bu dönemde meme şişkinliği ve gerginliği azalır.

2. Mamografiden önce 2-3 hafta süreyle günde  1 kez 400mg E vitamini alın. Mekanizması tam bilinmese de bir çok kadında yararlı olduğu tespit edilmiştir.

3. Mamografiden 1 saat önce 1 ya da 2 tablet parasetamol 500 mg alın, ağrıyı azaltacaktır.

4. Mamografi çelileceği gün kahve, çay, kola gibi uyarıcı içeceklerden kaçının.

5. Bu tedbirlere rağmen yine de bir miktar ağrı duyabilirsiniz. Ancak küçük bir ağrı için mamografi çekimlerinden vazgeçmeyin. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page