top of page

Radyofrekans ablasyon

Radyofrekans ablasyonda, bir tümörün içine yerleştirilen iğne ile doku içine alternatif akım verilir ve dokuda hareketlenen iyonların sürtünmesiyle 80-100 dereceye varan bir ısı oluşturulur. Bu ısıyla iğne çevresindeki yaklaşık 1,5 cm lik bir alanda doku ölümü meydana gelir. Radyofrekans, tıpta en eski ve en sık kullanılan ablasyon yöntemlerinden biridir. Başta karaciğer tümörleri olmak üzere, akciğer, kemik, böbrek ve tiroid tümörlerinde 20 yıldan fazla bir süredir yaygın olarak kullanılmıştır. 

Radyofrekans, meme kanserlerinin ameliyatsız tedavisinde kriyoablasyon ile aynı zamanda kullanılmaya tedavisi başlanmış ve oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Kriyoablasyondan farkı, daha ağrılı olduğundan genel anestezi gerektirmesi ve işlem sırasında ablasyon alanının net olarak görülememesidir. Buna rağmen, meme kanserinde elde edilen sonuçları kriyoablasyon kadar başarılıdır.

Radyofrekansın,  fibroadenom gibi iyi huylu meme kitlelerinde kullanımı daha sınırlıdır. Ancak, 2016 yılında yayınlanan bir çalışmada, 256 fibroadenomun başarıyla tedavi edildiği ve 3 ayda %75 civarında bir hacim azalması sağlandığı bildirilmiştir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DANIŞMA FORMU

Varsa lütfen meme ultrasonu, mamografi ve emar raporlarınızı

0.534.551 0 551 nolu telefona whats up dan gönderiniz.

Hastalığınızın kısa bir özetini de eklemeyi unutmayınız.

Tebrikler! Mesajınız alındı.

bottom of page